КЗ "Бірківський ЗДО"
Харківська область, Чугуївський район

Медичний кабінет

Що таке новий коронавірус

 SARS-CoV-2 (2019-nCoV)?

Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.

Симптоми

У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:

  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).

Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.

Чи є вакцина?

Наразі немає вакцини для захисту від SARS-CoV-2. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.

Чи є лікування?

Не існує специфічного противірусного лікування від COVID-19. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.

Як захиститися від інфікування:уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;

  • не торкайтеся обличчя немитими руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

Як запобігти поширенню інфекції:

  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
  • необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.

 

ПРИ ПІДВИЩЕННІ ТЕМПЕРАТУРИ, ПОЯВІ КАШЛЮ І УСКЛАДНЕННІ ДИХАННЯ ЯКОМОГА ШВИДШЕ ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ

ЯКЩО ВИ ВІДВІДУВАЛИ РАЙОНИ КИТАЮ, ДЕ РЕЄСТРУЄТЬСЯ КОРОНАВІРУС 2019 NCOV, АБО ТІСНО СПІЛКУВАЛИСЯ З КИМОСЬ, У КОГО ПІСЛЯ ПОЇЗДКИ В КНР СПОСТЕРІГАЮТЬСЯ СИМПТОМИ РЕСПІРАТОРНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ, ПОВІДОМТЕ ПРО ЦЕ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА.

 

Навіщо це потрібно?

Підвищення температури, кашель і ускладнення дихання вимагають негайного звернення за медичною допомогою, оскільки можуть бути викликані респіраторною інфекцією або іншим серйозним захворюванням. Симптоми ураження органів дихання в поєднанні з підвищенням температури можуть мати найрізноманітніші причини, серед яких може бути 2019 nCoV.

 

ДОТРИМУЙТЕСЬ ЗВИЧАЙНИХ ПРАВИЛ ГІГІЄНИ ПРИ ВІДВІДУВАННІ ПРОДУКТОВИХ РИНКІВ, ДЕ ПРОДАЄТЬСЯ, М’ЯСО, ПТИЦЯ АБО ІНШІ ПРОДУКТИ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

 

Не вживайте в їжу сирі або ті продукти тваринного походження, які не пройшли належну термічну обробку

Після дотику до тварин або продуктів тваринного походження регулярно

мийте руки чистою водою з милом;

не торкайтеся руками до очей, носа або рота;

категорично уникайте будь-яких контактів з тваринами (бродячими котами або собаками, гризунами, птахами, кажанами)

уникайте контактів з потенційно зараженими відходами або рідинами тваринного походження на підлозі, або інших поверхнях в магазинах, або ринкових павільйонах.

 

Відповідно до правил забезпечення безпеки продуктів харчування особливу обережність слід проявляти при поводженні з сирим м'ясом

та молоком, щоб уникнути перехресного забруднення продуктами харчування, які не пройшли термічну обробку.

 

У ЯКИХ ВИПАДКАХ СЛІД НОСИТИ МАСКУ

Як надягати, використовувати, знімати і утилізувати маску

Здоровим людям носити маску слід, тільки якщо вони надають допомогу людині з підозрою на інфекцію 2019 nCoV.

 

Якщо ви кашляєте або чхаєте - носіть маску

Маски є ефективним засобом тільки в комбінації з регулярною обробкою рук спиртовмісним антисептиком або миття водою з милом.

 

Якщо ви користуєтеся маскою, вам слід знати правила використання та утилізації одноразових медичних масок

Інформацію адаптовано з матеріалів ВООЗ

 

 

 

ЩЕПЛЕННЯ:  ЗА  ТА  ПРОТИ

Без довідки про щеплення вашу дитину не мають права прийняти в дитячий садок, санаторій або школу, але ви можете зробити все, щоб вакцинація принесла користь і не пошкодила здоров'ю. 

Щеплення призначені для того, щоб сформувати імунітет проти хвороби - навчити організм «запам'ятовувати» віруси і виробляти проти них спеціальні антитіла. Відбувається те ж саме, як ніби дитина в дуже легкій формі заразилася і видужала. На жаль, активний імунітет зберігається не назавжди, і щеплення потрібно повторювати - робити ревакцинації.

Напевно, ви чули, що інколи вакцинації дають негативні результати. Після щеплення дитина відчуває слабкість, розбитість, ломоту в кістках, головний біль, у неї піднімається температура.

Тому перш, ніж зробити щеплення, необхідно вжити всі заходи безпеки: проконсультуватися у лікаря-імунолога і педіатра, поспостерігати за станом дитини, вибрати оптимальний час. 

Якщо у дитини проблеми з імунним статусом - вона хворіє 10-12 разів на рік, організм може невірно відреагувати на вакцинацію. У кращому випадку, імунітет її просто не «запам'ятає» і, потрапляючи в епідзону, у дитини такі ж шанси захворіти, як і без щеплення. Але буває і так, що після щеплення погіршується імунітет, знижується загальна опірність організму. 

Якщо у малюка є хронічні захворювання, наприклад, гастрит, панкреатит, холіцистит, то деякі внутрішні органи у нього хронічно запалені і можуть погано відреагувати на вакцинацію. Лікар повинен чітко знати, наскільки до цього щеплення буде сприйнятливий маленький пацієнт. Крім того, потрібно бути дуже обережними з дітьми, у яких були родові травми, з дітками, які народилися недоношеними, а також з алергіками і астматиками. 

Таким дітям профілактичні щеплення роблять за індивідуальним календарем, під прикриттям антигістамінних засобів та рекомендацій дитячого імунолога і невропатолога. Батькам діток з алергічними та нервовими захворюваннями варто обговорити з лікарем доцільність щеплення проти кашлюку. Справа в тому, що зараз є інший її варіант - ацеллюлярна («неклітинна») вакцина, яка дає не таку сильну реакцію. Правда, її ефективність нижче, і тому вакцинацію потрібно повторити: ймовірність заразитися підвищується.

А протипоказаннями до вакцинації є неврологічні порушення (судоми, частіше одного разу на півроку, гідроцефалія, епілепсія, або епілептичний синдром), органічні ураження ЦНС, порушення імунітету (при первинних імунодефіцитах не можна вводити живі вакцини; при ВІЛ-інфекції не можна взагалі робити щеплення), реакції на ліки - не можна вводити вакцину паралельно з алергеном, якщо були анафілактичні реакції, наприклад, на антибіотик. Щеплення робити не можна, якщо були важкі поствакцинальні неврологічні ускладнення (судоми, напади), а також при анемії, якщо рівень гемоглобіну в крові нижче 80 г / л.

Чи потрібно робити щеплення?

Так. Судіть самі: епідпаротит (свинка) може призвести до безпліддя у хлопчиків, коклюш - до ураження нервової системи, гепатит В - до цирозу печінки. Щеплення від туберкульозу - необхідні: в Україні зараз зафіксована епідемія туберкульозу, яким раніше хворіли тільки ув'язнені і люди з неблагополучних сімей. Щеплення принесуть тільки користь, за умови, якщо лікар правильно оцінить стан здоров'я дитини, і вакцина буде якісною. Чи всім потрібно робити щеплення? Як правило, так. Але у всіх правилах бувають виключення. Щеплення можна (і потрібно) робити всім здоровим дітям. Перед проведенням вакцинації важливо з'ясувати, чи немає протипоказань по вищезгаданим пунктам, виміряти температуру тіла, зробити загальний аналіз крові та сечі, в деяких випадках - аналіз крові на з-реактивний білок, щоб дізнатися, чи немає в організмі запального процесу. Імунізація проводиться вакцинами (активна імунопрофілактика) або сироватками та імуноглобулінами (пасивна іммунопрофлактіка). Ослабленим дітям роблять пасивну імунопрофілактику.

Будьте здорові!

Літо - чудова пора відпусток, відпочинку, сезон місцевих вітамінів з грядки і нескінченного задоволення від нових вражень! А для багатьох мам і тат це ще й час організації літньої програми поїздок для улюбленого карапуза. І метою № 1 є, звичайно, не захоплення дитини від нових розваг і не раннє знайомство з комфортом закордонних курортів (це теж, але другорядне), а максимальне оздоровлення дитячого організму.

Куди ж їхати з дитиною, як відпочивати, до чого прагнути? Давайте обговоримо!

Відпочинок на морі

Класичний варіант літніх заходів. Так, дійсно, морське повітря, солона вода, гірський мікроклімат надають приголомшливий вплив на здоров'я дорослих і дітей. Однак не варто забувати, що оздоровчий ефект настає лише при перебуванні на узбережжі протягом більше трьох тижнів.

І ще одна важлива умова оздоровлення - доступ до його джерел! Не розумію батьків, які вивозять малюків до моря і не дозволяють в ньому купатися, обмежуючись надувним басейном. Або тих, які вважають за краще весь день лежати в затінку і тримають дитину поряд з собою «на прив'язі».

Потрібно пам'ятати про головну небезпеку на морі - активне сонце. Якщо дотримуватися розумного режиму дня, і використовувати засоби захисту від ультрафіолету, сонечко принесе вам і вашим дітям тільки користь.

Лісова благодать

Є дітки, які погано переносять спеку. Для них і для тих, хто просто хоче урізноманітнити морські відпустки, існує чудодійний за вкладом в здоров'я та емоційний стан відпочинок в лісі. Багате киснем повітря дасть таку порцію продуктивної енергії, яка змусить працювати організм, як годинник. Як правило, відпочивати відправляються в ті лісові місця, де неподалік розташоване озеро або протікає річка.

Багато малят, ще не звикли до великої кількості води, бояться бурхливої поведінки моря, а тому, не зайвим буде спочатку познайомити їх з більш спокійними водами річки або озера.

До головних обережностей відпочинку в лісі слід віднести питання профілактики та боротьби з укусами комах. 

 

Де завгодно, головне, щоб...

Відпочивати з дитиною можна і не на курортах, а на звичайнісінькій заміській дачі або в селі у бабусі, якщо це місце вирішує головні завдання оздоровлення:

1.  Повітря і сонце. У міському дворі, навіть якщо гуляти з ранку до ночі, не взяти користі від цих стихій. А значить, необхідно їхати туди, де вихлопні гази автомобілів і промислові викиди не псують атмосферу своєю присутністю.

2. Вода.  Басейн, звичайно, теж вихід, але тільки при відсутності живих водойм. Корисні властивості мікроелементів і мінералів природних водойм, вологе повітря поблизу них здатні колосально оздоровити наших діток.

3. Активність. Всі ми знаємо про користь фізкультури. Так ось дитяча активність протягом дня - це нескінченна зарядка. Заохочуйте і залучайте малюка до активності, не осмикуйте свого невгамовного карапуза із закликами заспокоїтися і посидіти в затінку. Рух - це життя!

4.  Харчування.  Так, діти - не аматори овочів і фруктів, але хитрі підприємливі мами завжди знайдуть те блюдо, яке малюк з'їсть із задоволенням. Овочі ховаємо в м'ясний фарш, фрукти - в солодкий сирок, молочний коктейль. А може, когось привабить барвистий фруктовий салат в красивій формочці!

 

 

 

ЗДІЙСНЮЄМО ПРОФІЛАКТИКУ

 

Яка дрібнота прямує дитині до рота

 

Тепер можна лише здогадуватися, як у животі хлопчика опинилися магнітні кульки. Такі маленькі, а скільки ж лиха наробили — стягнули, як прищіпки, стінки кишківника. Це спричинило його непрохідність, перфорацію та перитоніт. Навіть кваліфіковані хірурги не змогли врятувати хлопчика від інвалідності — значну частину кишківника вони були змушені видалити. Нехай ця чергова прикра історія, яку нещодавно транслювали по телебаченню, нагадає батькам ваших вихованців, що поряд з маленькими дослідниками не можна втрачати пильність ні на мить!!!

Варто дорослим залишити дитину, зокрема раннього віку, бодай на кілька хвилин наодинці, вона миттю потягнеться своїми спритними рученятами до всього, що може дістати. Рідко дитина втримається, аби не спробувати свою «здобич» на смак. Добре, коли ці гастрономічні експерименти завершуються життєвим уроком на кшталт «так робити не можна». Однак іноді наслідки такої дитячої цікавості — тяжкі і навіть фатальні.

Чого лишень немає в колекціях дитячих торакальних або хірургічних відділень: гвинтики й монети, голки й намистини, гудзики та канцелярське приладдя, кульки, деталі металевих і пластикових іграшок, батарейки-«таблетки», магніти* — цей список можна продовжувати ще довго й дивувати вас назвами різної дрібноти, про яку ви навіть не могли подумати б. Чим небезпечна ця дрібнота, якщо потрапить дитині до рота?

1. Монети, деталі іграшок, намистини, кульки, гудзики

Якщо розмір цих предметів невеликий, то навіть якщо вони потраплять у дихальні шляхи**, певний час можуть не турбувати дитину або ж видавати себе періодичним вологим нападоподібним кашлем з мокротинням, іноді — температурою тіла 37...37,9 °С. Із розвитком запального процесу фізичний стан дитини погіршується: позначка на термометрі значно піднімається догори, кашель стає частим, наростає інтоксикація.

Зазвичай дитину госпіталізують із пневмонією, яка складно піддається лікуванню і часто має деструктивний характер. Стороннє тіло лікарі виявляють під час бронхоскопії. Якщо воно тривалий час затримається в дихальних шляхах, то може спричинити пролежні. Чим це небезпечно для дитини? Залежно від місця знаходження дефекту може бути прорив у стравохід, плевральну порожнину, аорту. В останньому випадку миттєво настає смерть унаслідок посиленої кровотечі.

Якщо такі предмети потрапили до шлунка, то в більшості випадків вони виходять природним шляхом. Якщо затримуються в стравоході, може утворитися пролежень, а згодом унаслідок тиску на стінку стравоходу — трахеостравохідний свищ. Іноді до появи ускладнень симптоми незначні, відтак лікарі установлюють діагноз запізно. Саме з цієї причини дітей з підозрою на стороннє тіло в стравоході госпіталізують для обстеження. Якщо стороннє тіло значних розмірів, може виникати непрохідність.

2. Голки, цвяхи, канцелярські кнопки, шпильки

Ці «гостродзьобі» предмети небезпечні для життя дитини, незалежно від того, куди потрапили: чи то в дихальні шляхи, чи то в стравохід. Якщо вони потрапили в дихальні шляхи, то спричиняють:

  • кровохаркання;
  • набряк, що супроводжується дихальною недостатністю;
  • медіастеніт — за перфорації та інфікування.

Якщо в стравохід, наслідки можуть бути такими самими. Навіть якщо благополучно його пройдуть, можуть проколоти стінку шлунка чи кишківника, спричинити перфорацію та перитоніт. Хоча це буває рідко. Зазвичай такі предмети пересуваються по шлунково-кишковому тракту тупим кінцем уперед і не викликають пошкоджень.

3. Батарейки-«таблетки»

Здебільшого такі батарейки потрапляють у стравохід, але іноді застрягають й у дихальних шляхах. Пошкодження виникають під впливом таких чинників (одного чи усіх):

  • тиску й появи некрозу;
  • лугу, що належить до складу електролітного агента;
  • електричного струму, якщо батарейка розрядиться.

Іноді батарейки-«таблетки» затримуються в організмі дитини протягом кількох днів, тоді виникають тяжкі ерозії з формуванням трахеостравохідного свища. У медичній літературі навіть зафіксовано поодинокі випадки пенетрації такої батарейки в аорту, коли вона застрягла в місці природного звуження стравоходу.

Якщо батарейки потрапили до шлунка, вже через дві години вони можуть уразити слизову. Якщо до кишківника, — подальші ураження вже малоймовірні. Хоча зафіксовано випадок перфорації батарейкою дивертикула Меккеля через три доби після того, як її проковтнула людина.

4. Насіння, крупи, горіхи

Якщо для шлунково-кишкового тракту ці предмети безпечні, то про дихальні шляхи цього сказати не можна. Адже якщо вони затримаються в трахеї чи бронхах, набрякнуть, довкола виникнуть грануляції, що повністю перекриють просвіт і зроблять ці предмети невидимими під час бронхоскопії.

Протягом тривалого часу (іноді кількох місяців) дитину може нічого не турбувати. Лише час від часу в неї може бути вологий кашель і температура тіла 37...37,9 °С. Згодом запальний процес прогресуватиме, і зрештою — лікарі виявлять пневмонію, нерідко деструктивного характеру.

Десятирічну дівчинку в тяжкому стані привезли до торакального відділення Київської обласної дитячої лікарні з попереднім діагнозом: абсцес нижньої долі правої легені. Провідні симптоми — гнійне харкотиння та кровохаркання. Під час бронхоскопії стороннє тіло не виявили. Провели правобічну лобектомію. Під час втручання виявили надзвичайно виражений спайковий процес у плевральній порожнині. У видаленій частині легені виявили колосок, розташований у порожнині абсцесу. Під час ретельного збору анамнезу мати згадала, що її донька у два роки тримала в роті травинку з колосками. Після невдалого вдиху дівчинка сильно закашляла, та вже за кілька хвилин їй стало краще. Тоді батьки не звернули уваги на цей випадок. Із трьох років дівчинка кілька разів хворіла на пневмонію, згодом виникла легенева кровотеча. Після консультації лікаря-фтизіатра діагноз «туберкульоз легень» не підтвердився, дівчинку направили до лікаря-пульмонолога.

5. Жуйки

У страшилки про «кишки злипнуться» вже не вірить навіть дитина. І правильно, адже шкода від того, що вона проковтне жуйку, — незначна, порівняно з тим, що може трапитися, якщо жуйка застрягне в дихальних шляхах. Жуйка часто розпадається на часточки, які можуть переміщуватися в різні сегменти органів дихання. Це може привести до масивного запального процесу в легенях.

Згідно із статистичними даними, якщо сторонні тіла потрапляють у дихальні шляхи, то з них знаходять:
• 12% — у гортані;
• 18% — у трахеї;
• 70% — у бронхах.

6. Лікарські засоби
Пігулки — лідери серед лікарських засобів за кількістю отруєнь у дітей. Причина більшості таких випадків — батьки без контролю зберігають лікарські засоби. Приміром, можуть випити пігулку, а пластинку «забути» покласти в аптечку. Також зіграти злий жарт може звичка тримати все під рукою.

Зафіксовано, що найбільше дітям «до вподоби» ті лікарські засоби, які найчастіше вживають батьки: гіпотензивні, протизапальні, антигістамінні та транквілізатори. Клінічні форми та симптоми отруєння залежать від діючої речовини. Дитину навіть з підозрою на отруєння лікарськими засобами мають госпіталізувати в токсикологічне відділення.

 

7. Отруйні рослини, гриби

 

1/3  блідої поганки — смертельна доза для дитини

Часто в погоні за бажанням облаштувати кімнату дитини рослинами батьки забувають поцікавитися, чи бува не отруйні вони. Та й поза межами помешкання не надають значення, якщо дитина близько підходить до незнайомих рослин чи грибів. А дарма, у 50% випадків отруюються такими рослинами саме діти віком від одного до шести років. Клінічні форми та симптоми можуть бути різноманітними. Вони залежать від діючої речовини, кількості отрути та віку дитини. Так, загальні прояви отруєнь у дітей:

  • зміна поведінки та свідомості, можливі судоми, непритомність, галюцинації, пригнічений або збуджений стан;
  • порушена координація рухів;
  • біль у животі, нудота, блювота, діарея;
  • тахи- або брадікардія;
  • розлади дихання;
  • підвищений/знижений артеріальний тиск;
  • почервоніння, блідість або синюшність шкіри;
  • розширен
  • і або звужені зіниці.

 

 

 

Вітаміни

Найпоширенішими з вітамінів є:

 

  • Вітамін А сприяє росту, потрібний для нормального зору. Його багато у моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі.
  • Вітаміни групи В необхідні для розумової і фізичної праці. Містяться вони у житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.
  • Вітамін С запобігає застуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу. Багато його в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, шипшині, часнику, лимонах, чорній смородині.
  • Вітамін D зміцнює кістки, запобігає рахітові. Міститься в молоці, печінці, житньому хлібі, яйцях, риб’ячому жирі.

 

Організм дитини, особливо в період його формування, дуже чутливий до дефіциту вітамінів. При їх нестачі розвивається гіповітаміноз (погіршення самопочуття, швидка втомлюваність, дратівливість, зниження захисних сил організму). Такі стани частіше спостерігаються взимку та навесні, що пов’язано з особливостями харчування у ці періоди. Адже тоді менше вживається свіжих овочів та фруктів та й вміст вітамінів у цих продуктах є меншим, ніж влітку та восени. Тоді добову потребу у вітамінах слід забезпечити змішаним раціоном харчування. Корисно вживати щоденні вітамінні салати, які доступні кожній сім’ї:1. Морква, яблуко, солоний огірок, хрін, зелень петрушки.
2. Червоний буряк, морква, майонез.
3. Редька, морква, часник, сметана, сіль, цукор, зелень петрушки.

На формування м’язової, кісткової, нервової тканин у дітей впливають мікроелементи: калій,кальцій,магній, залізо, йод, фосфор, цинк. Тому у харчуванні мають бути : яблука,абрикоси, вишня, виноград, ананаси, квасоля, огірки, капуста, риба, м’ясо, в яких їх найбільше.

Для прикладу візьмемо кільку. Це дрібна промислова риба родини Оселедцеві. Хоча її незаслужено відносять до дешевих сортів риби, вона - величезний резерв кальцію. А кальцій бере участь у формуванні кісткової тканини, стимулює ріст дитини. Під його впливом формуються гарні й міцні зуби. А в хребті, лусці, хвості зосереджені також запаси фосфору.

Вітамін D в житті дитини

Тільки під дією ультрафіолету наш організм починає виробляти цей важливий для здоров'я вітамін. Чим ми можемо собі допомогти під час довгого похмурого сезону?

Часті застуди, втома, безсоння ... Звичайна реакція на негоду? Можливо, справа і в іншому - в дефіциті вітаміну D. Він необхідний для підтримки нашого імунітету, а крім того, впливає на стан нервової системи, роботу серця і згортання крові.

Останні дослідження показують, що профілактика цілого ряду онкологічних захворювань також безпосередньо пов'язана з вмістом цього вітаміну в організмі. Насправді, цю речовину називають вітаміном лише за традицією: вона має гормональну природу.

У нашому організмі вона в основному синтезується під впливом ультрафіолетових променів. Або (у суттєво менших кількостях) потрапляє до нас з продуктами харчування.

У них вітамін D знаходиться в так званій неактивній формі, яку наш організм під впливом тих же сонячних променів потім «активує», перетворюючи в гормон кальцитріол - регулятор обміну кальцію та фосфору. Саме він відповідає за здоровий стан кісткової тканини, захищає дітей від захворювання на рахіт, а людей у віці - від остеопорозу.

На вулиці ...

Самий вірний спосіб відновити запаси вітаміну D - побувати на сонці. Влітку досить буде 20-хвилинної прогулянки погожим днем у відкритому одязі.

При цьому, при засмаганні варто знати міру: дуже засмагла шкіра починає пропускати значно менше ультрафіолету, ніж його потрібно для вироблення в організмі «сонячного» вітаміну. Причиною дефіциту вітаміну D може стати затяжна похмура погода, яка властива нашим широтам.

Влітку і восени помірний дефіцит вітаміну D спостерігається лише у 13% дорослих, а от у зимово-весняний період ця цифра зростає до 36%.

... І на тарілці

Найчастіше вітамін D можна знайти в продуктах тваринного походження, наприклад у вершковому маслі і яєчному жовтку ... тобто в тій їжі, ставлення до якої останнім часом у багатьох змінилося через інтерес до здорового харчування.

Багато вітаміну D і в печінці, яку люблять не всі, і в морській рибі, яку ми їмо недостатньо. Джерелом вітаміну D можуть стати і його препарати. Кому з нас його не вистачає найчастіше?

Три основні групи ризику - це діти, вагітні жінки та літні люди (у яких в силу віку сповільнений синтез вітаміну D). Але не тільки вони.

Причиною нестачі вітаміну D можуть стати захворювання печінки і нирок. Саме в цих органах вихідна форма вітаміну перетворюється в гормон кальцитріол. Щоб визначити дефіцит вітаміну D в організмі, проводять аналіз сироватки крові. Його може призначити лікуючий лікар і в разі гіповітамінозу прописати необхідні препарати.

Для дітей і дорослих - зразкові рекомендації добового споживання вітаміну D з їжею.

Діти та підлітки
• 1-3 років: 10 мкг;
• 4-12 років: 5 мкг;
• 13-19 років: 5 мкг.
Дорослі: 5 мкг.
Вагітні жінки: 10 мкг.
Літні люди: 10 мкг.

 

 

Логін: *

Пароль: *