КЗ "Бірківський ЗДО"
Харківська область, Чугуївський район

Консультація для вихователів

Консультація для вихователів

 

Виховуємо приязні взаємини в дитячому колективі: сім дієвих прийомів

 

Нерідко в колективі дошкільників виникають взаємини, які спонукають виявляти агресію та егоїзм. Як уникнути таких виявів і поліпшити взаємини між дітьми? Пропонуємо кілька прийомів

 

Що більш цивілізованим стає суспільство, то менш затребуваним стає безпосереднє спілкування людей. Його стрімко витісняє спілкування онлайн, коли замість співрозмовника ми часто бачимо на екрані гаджета лише його аватарку. Значно скоротилось і спілкування батьків із дітьми. Проте ми знаємо, як важливо дошкільникам навчитися спілкуватися та взаємодіяти з однолітками. Адже вміння комунікувати та працювати в команді — чи не найважливіші з «м’яких навичок» (англ. softskills), оволодіти якими необхідно, щоб бути успішним у майбутньому. Тож пропонуємо кілька прийомів і вправ, що допоможуть формувати ці навички вже в дошкільному віці та сприятимуть дружнім і приязним взаєминам у дитячому колективі.

1. Градус настрою

Це дуже проста дія, але її потенціал для формування позитивного емоційного стану дітей не варто недооцінювати. Вранці після привітання виміряйте «градус настрою» кожної дитини — запитайте: «Як твої справи, як ти сьогодні почуваєшся?» — і навчайте цього своїх вихованців. Це не лише дасть дітям змогу усвідомити, що хтось переймається їхнім станом, а й допоможе зрозуміти, що мати інколи поганий настрій — це нормально. І що не варто приховувати свої емоції, адже людина не завжди може керувати ними. А от коли ти поділишся своїм настроєм з іншими й відчуєш їхню підтримку, то власний «градус настрою» обов’язково підніметься на кілька поділок.

Відтак об’єднайте дітей у кілька підгруп і запропонуйте їм поділитися своїми переживаннями — сумними чи радісними. Такий початок дня допоможе налаштувати взаємодію дітей на позитивний лад і спонукатиме їх бути добрішими та більш емпатійними одне до одного. Крім того, це дасть вам змогу щодня дізнаватися про будь-які потенційні проблеми окремих дітей.

2. Спільне коло

Іще один хороший прийом для формування навичок слухання та емпатії — «спільне коло». Перед початком цієї вправи оберіть об’єкт для обговорення. Його діти передаватимуть одне одному, і той, у кого в руках опиниться цей об’єкт, матиме ексклюзивне право говорити. Ви можете використати колючий плід каштана, пір’їнку, м’яку іграшку чи будь-що інше. Головне, щоб цей об’єкт задавав тему розмові й був невеличкий за розміром — такий, щоб дітям було зручно утримувати його в руці й передавати одне одному. Умовно назвемо цей об’єкт «розмовним предметом».

Сядьте з усією групою на підлогу. Встановіть разом із дітьми правило, що у «спільному колі» говорить лише один, а всі інші тихо й шанобливо його слухають. Покажіть «розмовний предмет» і встановіть друге правило — лише той, хто тримає цей предмет, може говорити. Спершу передайте «розмовний предмет» по колу, щоб усі учасники його уважно роздивилися. Потім озвучте тему розмови чи поставте запитання, на яке хотіли б отримати відповідь від дітей. Запаліть іскру інтересу, підштовхніть дітей до розмови, а відтак займіть своє місце в колі та станьте його учасником, передавши лідерство дітям.

«Спільне коло» може бути гарним початком чи завершенням дня або способом підтримати відчуття спільноти чи когось із її членів у будь-який момент протягом дня. Особливо це доцільно після сварок чи певних травматичних подій. «Спільне коло» допомагає дітям налагодити взаємодію одне з одним, а також заохочує ділитися почуттями, про які важко говорити.

3. Компліменти

Навчайте дітей говорити одне одному компліменти. Спочатку робіть це у невеличких підгрупах із кількох осіб. Спершу дошкільники повторюватимуть шаблонні фрази на кшталт «у тебе сьогодні гарна сукня, …гарний бант, …гарна сорочка тощо». Та з вашою допомогою вони навчаться урізноманітнювати компліменти.

Відтак пошикуйте їх у два кола — внутрішнє і зовнішнє за принципом гри «Каруселька». Нехай кожна дитина із зовнішнього кола утворить пару з дитиною із внутрішнього кола. Займіть місце у зовнішньому колі й розпочніть вправу — скажіть комплімент своєму партнеру й отримайте комплімент у відповідь. Коли всі діти в парах обміняються компліментами, змініть партнерів. Утворюючи щоразу нові пари, діти мають добирати одне одному відповідні компліменти. Спочатку міняйте партнерів кілька разів, а коли діти гарно навчаться говорити приємні слова одне одному, утворюйте нові пари досхочу — наприклад, аж поки кожен не повернеться до своєї першої пари.

Такою вправою доцільно починати день у «спільному колі»  — діти говоритимуть компліменти по черзі своєму сусіду зліва чи справа.

4. Уподобання

Об’єднайте дітей у пари. Запропонуйте їм по черзі розказати своєму партнеру щось хороше. Скажімо, попросіть їх закінчити одну з фраз на кшталт:

  • хороший вчинок — це…

  • хороша річ для мене — це…

  • щось хороше, що відбувається, — це…

  • мені подобається, коли…

  • я люблю…

Заохочуйте дітей бути креативними, але якщо в них виникають складнощі щодо ідей, підкажіть їм, що вподобанням може бути й щось смачненьке, що вони полюбляють їсти на вечерю чи сніданок, іграшка, діяльність тощо. Після того як усі діти поділилися вподобаннями зі своїми партнерами, запропонуйте поділитися ними з усією групою або розповісти про вподобання свого партнера. Ця вправа допоможе дітям налаштуватися на позитивний лад і почуватися почутими й прийнятими іншими.

5. Скринька подяки

Іще одна вправа, яка може допомогти дітям налагодити приязні взаємини та створити позитивну атмосферу в групі, — скринька подяки. Спершу поясніть дітям, що вдячність можна виявляти по-різному: висловити чи написати слова подяки або намалювати малюнок. Відтак запропонуйте створити скриньку подяки та виготовте її разом із дітьми. Обговоріть, де ліпше її розмістити, й облаштуйте для неї місце у груповому приміщенні так, щоб дітям було зручно до неї дістатися. Доцільно обрати місце біля осередку самостійної художньої діяльності, щоб усі матеріали були під рукою. А біля скриньки розмістить записочки «дякую тобі», вирізані різноколірні сердечка, зірочки, наліпки тощо.

Дитина, яка хоче висловити вдячність комусь із дітей чи педагогів, обирає заготовку чи малює малюнок і на звороті друкує сама чи з допомогою дорослого ім’я адресата, а відтак готову «подяку» кладе у скриньку. Спочатку, щоб надати дітям приклад, самі напишіть кілька повідомлень чи різних форм подяки для своїх вихованців. Відтак стимулюйте й заохочуйте дітей виявляти подяку в такий спосіб, моделюючи відповідні ситуації. Домовтеся з дітьми, коли відкриватимете скриньку — в кінці дня чи тижня. А можливо, будете зачитувати й роздавати дітям вдячні послання під час «спільного кола» вранці, щоб підбадьорити й налаштувати дітей на позитивний лад, чи в кінці дня, щоб завершити його на позитивній ноті.

Наявність скриньки подяки заохочує дітей не лише бути добрими у ставленні одне до одного, а й віднаходити гарні вчинки, за які варто подякувати іншим.

6. Похвала та подяка

Якщо у вас надзвичайно балакуча група, вислови похвали чи подяки можуть бути гарною альтернативою скриньки подяки. Звісно, якщо у групі є багато сором’язливих дітей, потрібен буде деякий час, щоб вони включились у загальне дійство та почали висловлюватися.

Спершу запропонуйте дітям два початки позитивних речень:

  • Мені дуже подобається, як…

  • Я помітив/ла, що…

Вправу можна провести в колі після певної природоохоронної чи соціальної акції або після колективної справи. Поки в дітей ще збережено яскраві враження, використайте їхні емоції, щоб подякувати товаришам за їхній внесок чи похвалити за гарно виконану роботу. Спочатку, якщо дітям складно сформулювати свій вислів, похваліть кількох дітей чи висловіть їм подяку. Діти швидко підхоплять те, що ви робите, й почнуть висловлюватися самі. Заохотьте їх приєднатися та адресувати своїм товаришам похвалу чи подяку. А сором’язливим дітям спочатку запропонуйте передати своє право висловитись іншій дитині. Для цього нехай вони скористаються наданим вами шаблоном: «Я би хотів/ла віддати свій вислів…»

Така вправа може бути хорошим способом завершити корисну справу або й цілий день. Усього лиш за кілька хвилин ви можете всім поліпшити настрій, дати змогу дітям публічно засвідчити подяку товаришам і завершити справу чи насичений гарними справами день на хвилі позитиву й доброти.

7. Приятель-напарник

Призначте кожній дитині «приятеля-напарника» або дозвольте їм самим обрати собі пару. Якщо у вашій групі є діти-«одинаки», призначення «приятеля-напарника» буде ефективнішим, адже їм складно буде обрати собі пару та й інші діти навряд чи їх оберуть.

Сенс вправи полягає в тому, що всі справи дня «приятелі-напарники» мають виконувати разом і за потреби звертатися по допомогу вони мають одне до одного. Головне — незалежно від труднощів чи проблем, які виникають у дітей, якщо це не надзвичайна ситуація, вони спершу мають пропрацювати їх один на один зі своїм «приятелем-напарником» і спробувати їх розв’язати. Якщо це не спрацьовує, дитина може звернутися до вихователя. 

Ця вправа спонукатиме дітей допомагати одне одному, домовлятися про взаємодію та будувати приязні взаємини з однолітками. Щоб діти удосконалювали свої навички й розширювали коло спілкування, час від часу змінюйте «приятелів-напарників». Це можна робити щотижня, кожного другого тижня, щомісяця чи в будь-який інший визначений період.

Обирайте та використовуйте наведені вправи з огляду на індивідуальні особливості дітей у вашій групі та їхні взаємини. Частіше організовуйте їхню взаємодію в парах та нечисленних групах. Так ви зможете легко визначити як лідерів, так і пасивних дітей і спрямувати свою увагу на гармонізацію не лише їхніх взаємин, а й особистісних якостей. Адже саме вони є основою для формування «м’яких навичок».

ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ!

Що таке «м’які навички»

«М’якими навичками» називають наскрізні навички, які відповідають за успішне навчання, а в майбутньому допомагають стати успішним незалежно від специфіки діяльності та напряму, в якому працюватиме людина. Адже softskills забезпечують високу продуктивність діяльності й командної роботи.

Традиційно у психології «м’які навички» належать до соціальних. Зокрема, це вміння переконувати, вести за собою, знаходити підхід до людей, ефективно комунікувати, домовлятися, працювати в команді, керувати часом, виявляти ерудованість і креативність тощо.

 

 


 

 

Логін: *

Пароль: *